Bėgimo bateliai

By | July 25, 2013

Kaip teisingai pasirinkti bėgimo  batelius?

Jūs nusprendėte skirti laiko bėgiojimui, kaip vienai iš sveiko gyvenimo būdo sudėtinių dalių, tačiau pirmą kartą pabėgiojus su bateliais, kuriuos užsimovėte todėl, kad jie buvo arčiausiai jūsų, kilo daugybė klausimų. Akivaizdu, kad  bėgiojant tinkama avalynė yra vienas svarbiausių  dalykų.  Įvairūs bėgikai kelia įvairius reikalavimus bėgimo bateliams, todėl čia pateiksime tik svarbiausius, kuriuos būtina žinoti renkantis batelius bėgimui.

  • Daugelis pradedančiųjų bėgikų, taip pat ir daug šio sporto „veteranų“, nežino savo pėdų formos ir to, kas vyksta, kai jų pėda paliečia žemę. Pėdai palietus žemę, pirmiausiai į ją atsimuša išorinė kulno pusė, tuomet prisiliečia visa pėdos plokštuma ir galiausiai į žemės paviršių atsimuša didysis kojos pirštas. Šis judesys vadinamas PRONACIJA. Per didelė ir nepakankama pronacija gali būti koreguojamos naudojant teisingai pasirinktą avalynę.
  • Trys pagrindinės  pėdos formos siejamos pirmiausiai  su pėdos kelties aukščiu. Mes žinome, kad taip vadinama „plokščia pėda“ reiškia, jog keltis yra žema. Tokiu atveju, kuomet su žemės paviršiumi liečiasi visa pėda,  ji išsilygina ir dėl poveikio jėgos kulnas „linksta“ į vidų. Ekspertai tai vadina PER DIDELE PRONACIJA. Praktikoje  naudojamas trumpesnis terminas – tiesiog „pronacija“. Atvirkščias veiksmas vyksta, kai keltis yra labai aukšta, tuomet koja paliečia žemės paviršių išoriniu kraštu ir  ir kulnas „linksta“ į išorę. Tai vadinama SUPINACIJA.

Kaip galite nustatyti, kokio tipo yra jūsų pėda?

Paprasčiausias būdas yra pastatyi šlapią koją ant kartono lapo ir panagrinėti pėdos atspaudą. Jeigu tuštuma  yra tarp kulno ir pirštų – tai  SUPINACIJA; jeigu ant kartono matyti visas pėdos atspaudas, tai - PRONACIJA („plokščia pėda“); jeigu dalis tarp kulno ir pirštų  susijungia, bet nėra aiškiai matoma, pėdos forma yra taisyklinga. Panašius atspaudus galite pamatyti  ir atidžiai pasižiūrėję į senus batus, kur aiškiai matyti įspaudai  (priklausomai nuo to, ar jie ryškūs išorinėje, ar vidinėje pusėje, yra supinacija arba pronacija).

Pėdos tipas

Nustatę pėdos tipą, jau gavote labai daug informacijos, kuri padės renkantis batelius bėgimui. Kiti svarbūs veiksniai yra šie: kiek laiko mes rengiamės bėgioti (bėgikai  paprastai skaičiuoja kilometrus, kuriuos nubėga per savaitę) ir koks yra mūsų svoris. Daugiau sveriantiems bėgikams reikėtų įsigyti batelius su minkštesniu vidumi ir stabilesnius.

Dar vienas svarbus dalykas, kurio nevalia pamiršti renkantis batelius bėgimui – lytis.  Tai gali nuskambėti  keistokai, tačiau moterų judėjimo mechanizmas šiek tiek skiriasi nuo vyrų.  Moterų klubai yra platesni, todėl būna ryškesnė pronacija. Moteriško batelio modelis pritaikytas prie pėdos judėjimo ir perneša svorį per visą batelio padą nuo kulno iki pirštų. Kitas skirtumas – pėdos forma. Moters kulnas yra siauresnis, todėl ir batelio modeliuose į tai atsižvelgiama,  jie pritaikomi prie kulno formos. Be to, moterys yra lengvesnės, todėl moterims skirti modeliai nėra tokie tvirti, tačiau juose yra daugiau minkštų dalių nei vyrams skirtuose modeliuose. Dažnai nelengva nusipirkti moteriškų didelio dydžio batelių, bet dauguma gamintojų gamina ir didelių dydžių moteriškus bėgimo batelius. Nors ir sunku, tačiau apsilankę specializuotose parduotuvėse rasite didelių dydžių – 43 ar 44 – bėgimo batelių, skirtų moterims.

Jeigu bėgikų, nesvarbu, vyrų ar moterų, pėdose yra ryški pronacija, tinkamus batelius nusipirkti  nesunku.  Kadangi daugeliui bėgikų būdinga per didelė pronacija, batelių modelių pasiūla yra tikrai pakankama.  Batelių modeliai, kurie sukurti specialiai pėdų pronacijos korekcijai, labai skiriasi  nuo kitų modelių. Vidinėje batelio pusėje centrinė pado dalis (žiūrint iš šono)  yra pagaminta iš skirtingo kietumo ir skirtingų spalvų medžiagų (kietesnės medžiagos yra tamsesnių spalvų). Kai kuriuose modeliuose yra netgi plastmasinių dalių, pavyzdžiui, kulno stabilizatoriai. Techniniu požiūriu šie modeliai priskiriami prie STABILIŲ  bėgimo batelių kategorijos.

Bėgikams, kuriems būdinga supinacija, yra sunkiau pasirinkti tinkamą modelį. Tokių bėgikų yra daug mažiau, todėl ir tinkamų modelių batelių gaminama mažiau. Jums reikia  tvirto ir su įprastu paminkštinimu modelio, kuriame nėra ypatingų stabilumo palaikymo detalių.  Tokių batelių vidinis padas paprastai gaminamas tik iš vienos medžiagos, yra tik keli minkštesni sluoksniai, kurie už pagrindinę pado dalį yra tik minkštesni, bet ne tvirtesni, kaip būna bateliuose, skirtuose bėgikams su per didele pronacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *